JAK WYBRAć DOKUMENTY KOLEKCJONERSKIE NA POLIWęGLANIE - KLUCZOWE INFORMACJE

Jak wybrać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - kluczowe informacje

Jak wybrać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - kluczowe informacje

Blog Article

Od kilkunastu lat firmy oferujące dokumenty kolekcjonerskie opinie mają różne, nie mniej jednak tego typu produkty ciągle cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jakość najlepszych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom mistrzowski. Warto jednakże mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku dostarczają produkty wysokiej jakości. Jak wobec tego rozpoznać rzeczywiście wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?

Najlepsze firmy używają poliwęglan - ten sam surowiec, z którego robione są prawdziwe dokumenty. Jest to właśnie ten materiał który brzmi „metalowo" kiedy upuści się dokumenciki na blat stołu. Porządny dokument kolekcjonerski powinien mieć: produkcję z poliwęglanu (a nie z słabego PCV).

Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być robione za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie zwykłego druku. Warto zapłacić nieco dodatkowych pieniędzy, ale posiadać dokument, który nie rozpadnie się po kilku dniach.

dokumenty kolekconerskie

Grawerowanie laserowe powoduje subtelną wypukłość tekstu, którą da się wyczuć opuszkami palców. Dane na dokumencie nie są nadrukowane standardową drukarką na powierzchni, tylko grawerowane "w środku" materiału. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie też posiadają tę właściwość. By sprawdzić obecność nadruku UV, potrzebna będzie szczególna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").

W zależności od rodzaju dokumentu potrafią to być: "Tłoczenie" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imię i nazwisko, Relief na elementach wizualnych. Te elementy są niezwykle znaczące dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Zawodowe dokumenty kolekcjonerskie posiadają elementy, które przekształcają swój wygląd w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - namacalne dotykiem wgłębienia lub wypukłości. Spójrz się małym szczegółom, takim jak mikrotekst, tło dokumentu czy elementy wizualne. Tanie falsyfikaty albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on wykonany byle jak.

W najwyższej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten ma wywoływać wrażenie przestrzenności i modyfikować się optycznie przy ruszaniu dokumentem. Mega interesująca rzecz i wymagająca do skopiowania! Wszystkie elementy - od materiału bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - mają ze sobą współgrać i stanowić zgraną kompozycję. Elementy przeważnie mówią więcej niż opis na stronie. Ten aspekt jest szczególnie znaczący w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które muszą mieć odpowiednią gramaturę papieru i twardość okładki.

Finalną, ale nie gorzej znaczącą cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich kontroli przed zakupem. Lepiej odczekać dobę dłużej, ale otrzymać fotografie ukończonego dokumentu, nim zostanie wysłany. Identyfikacja najwyższej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest skomplikowane, jak orientujesz się, na co poświęcać koncentrację. Warto nabyć jeden, ale solidny dokument, niż szereg słabej klasy.

Report this page